▲ بالا

کاربرد های InBody

 • نفرولوژی

  وقتی کلیه به درستی عمل نمی­کند، ظرفیت دفع سدیم و آب کاهش می­یابد، که منجر به تورم و افزایش فشار خون می­شود. همودیالیز روشی است برای برداشتن ضایعات از خون به منظور حفظ تعادل الکترولیتی بدن و برای برداشتن آب اضافی با استفاده از یک دایالایزر (کلیۀ مصنوعی). پس از تکمیل همودیالیز در یک بیمار، می­توان از InBody برای اندازه­گیری نسبت آب برون­سلولی (ECW/TBW) استفاده کرد تا اطمینان یافت که سطح آب بدن به وضعیت تعادل بازگشته است. نسبت ECW در بیماران دیالیزی نسبت به افراد سالم بسیار بالا است. این نسبت پس از دیالیز به سطح طبیعی می­رسد. در ادامه مجموعه­ای از آزمایش­های InBody ارائه می­شود که تغییرات آب بدن یک بیمار تحت دیالیز را نشان می­دهند. ...

  قبل از دیالیز

  بعد از دیالیز

  وقتی کلیه به درستی عمل نمی­کند، ظرفیت دفع سدیم و آب کاهش می­یابد، که منجر به تورم و افزایش فشار خون می­شود. همودیالیز روشی است برای برداشتن ضایعات از خون به منظور حفظ تعادل الکترولیتی بدن و برای برداشتن آب اضافی با استفاده از یک دایالایزر (کلیۀ مصنوعی). پس از تکمیل همودیالیز در یک بیمار، می­توان از InBody برای اندازه­گیری نسبت آب برون­سلولی (ECW/TBW) استفاده کرد تا اطمینان یافت که سطح آب بدن به وضعیت تعادل بازگشته است. نسبت ECW در بیماران دیالیزی نسبت به افراد سالم بسیار بالا است. این نسبت پس از دیالیز به سطح طبیعی می­رسد. در ادامه مجموعه­ای از آزمایش­های InBody ارائه می­شود که تغییرات آب بدن یک بیمار تحت دیالیز را نشان می­دهند. ...

  پس از آنکه نتایج InBody نشان دادند که نسبت ECW پس از دیالیز به محدودۀ طبیعی بازگشته است، می­توان تشخیص داد که آب بدن بیمار متعادل شده است. در صورتی که نسبت ECW حتی پس از دیالیز بالا بماند، می­توان نتایج آزمایش InBody را به عنوان مرجعی برای تنظیم مجدد وزن خشک و تنظیم مقدار فیلتراسیون به کار برد. تنظیم وزن خشک هنوز در قضاوت­های بالینی بر اساس فشار خون، اندازه­گیری­های اشعۀ ایکس، اندازه­گیری­های سونوگرافی و غیره به کار می­رود. این روند به مجموعه­های طولانی از آزمون و خطا نیاز دارد، زیرا اغلب غیردقیق است و به آب بدن اضافه منجر می­شود. از طرف دیگر، InBody اطلاعات کمّی در مورد آب بدن کلی، آب برون­سلولی، آب درون­سلولی و نسبت ECW ارائه می­دهد. در ضمن به تعیین وزن خشک و وزن بدن در تعادل کافی آب بدن پس از برداشن آب برون­سلولی اضافی نیز کمک می­کند. موسسات دیالیز در ژاپن در حال حاضر برای تعیین وزن خشک بیماران دیالیزی از نسبت ECW حاصل از InBody استفاده می­کنند. مطالعه­ای در سال 2007 منتشر شد که سودمندی اندازه­گیری آب بدن به وسیلۀ InBody را در ارزیابی مایعات بدن و اینکه می­تواند شاخص تعیین کننده­ای برای وزن خشک باشد بررسی کرد. همبستگی آن با وزن بدن در نسبت ECW طبیعی؛ که BIA-DW گفته می­شود، بر اساس CTR، hANP، IVC و غیره، در مقابل وزن خشک بالینی (cDW) بررسی شد. BIA-DW و cDW همبستگی بالای داشتند که نشان می­دهد وزن خشک تعیین شده توسط InBody واقعا مفید بود. (Journal of Japanese Society for Dialysis Therapy 40(7):581-588, 2007). اخیرا گزارش شده است که نسبت بالاتر ECW بیماران دیالیز صفاقی و همودیالیز با عملکرد کلیوی باقیمانده، التهاب و سوءتغذیه ارتباط دارد. این موضوع نشان می­دهد که پایش تعادل آب بدن بیماران دیالیز صفاقی حائز اهمیت است. ...

 • بیماری های کبدی

  آزمایش InBody برای بیماران سیروز با نارسایی عملکرد کبد که بافت کبد سالم آنها به دلیل التهاب مزمن فیبروزه شده است نیز مفید است. به دلیل اختلال در عملکرد کبد، بیماران سیروز ممکن است نشانه­هایی مانند زردی و آنسفالوپاتی کبدی یا نشانه­های دیگری را بروز دهند. از لحاظ ترکیب بدن، بیماران ممکن است دچار آسیت و تورم هر دو پا به دلیل احتباس آب بدن باشند. هر چند ادم و آسیت نشانه­های شایعی هستند، تشخیص آنها از طریق مشاهده دشوار است. بر اساس گزارشی که در سال 2009 توسط دانشگاه مای در ژاپن منتشر شد، نسبت ECW تعیین شده توسط InBody در بیماران دچار سیروز شدید و آسیت بالاتر بود. هرچقدر امتیاز چایلد-پو که نشان دهندۀ سطح نارسایی کبد است بالاتر باشد، نسبت ECW بالاتر باقی می­ماند. نرخ تشخیص آسیت در بیمارانی که نسبت ECW آنها 0.398 یا بیشتر است به میزان چشمگیری افزایش پیدا می­کند. این مطالعه نشان داد که می­توان از InBody به عنوان شاخصی برای پایش سطح آسیت و پیشرفت بیماری کبدی استفاده کرد (هپاتولوژی ریسرچ، 2009).

 • دیابت

  دیابت یک بیماری متابولیک است که نشان دهندۀ ترشح ناکافی انسولین یا ناتوانی در کنترل انسولین است. از سال 2010، نرخ شیوع دیابت بین کره­ای­های 30 ساله یا بزرگتر 10.1 درصد شده است. گلوکز خون در عضلات مصرف و ذخیره می­شود. بیمار دیابتی که تودۀ عضلانی خود را از دست می­دهد به احتمال زیاد تاثیرات نابجایی بر کنترل گلیسمی دارند. بر اساس مطالعه­ای در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس بر روی بیش از 14 هزار مرد و زن بزرگسال، افراد دارای نسبت بالاتر تودۀ عضلانی به وزن، احتمال کمتری برای ابتلا به دیابت دارند (J Clin Entocrinol Metab، 2011). یک مطالعه در ژاپن در سال 2010 نیز نشان داد که بیماران دیابتی نسبت به افراد سالم، تودۀ عضلانی کمتری، به ویژه در پاها دارند (Metabolic Syndrome and Related Disorders، 2010). با کاهش عضلات پا، مقاومت به انسولین و خطر بیماری قلبی­عروقی افزایش پیدا می­کند. پایش تودۀ عضلانی پاها معمولا از طریق گرفتن عکس عضلات ناحیۀ ران توسط توموگرافی کامپیوتری (CT) انجام می­گیرد. در حالی که اسکن­های CT بیماران را در معرض تشعشع قرار می­دهند، InBody مقادیر کمّی تودۀ عضلانی را به شکلی سریع­تر و راحت­تر ارائه می­دهد. بیماران دیابتی علاوه بر اشکال در دفع آب بدن و ضایعات، از اختلال در عملکرد کلیوی نیز رنج می­برند. در صورت تشدید وضعیت، بسیاری از بیماران دیابتی به دیالیز احتیاج پیدا می­کنند. بر اساس مقاله­ای که در سال 2012 توسط بیماران آزاد سلطنتی در انگلستان منتشر شد، در بیماران دیالیز صفاقی که دچار دیابت بودند، نسبت ECW به شکلی چشمگیری بالاتر از بیماران دیالیز غیردیابتی بود (Nephron Clinical Practice، 2010). در ادامه، نتایج بررسی ترکیب بدن یک بیمار دیابتی ارائه شده است. تودۀ عضلات پا کمتر از 80 درصد است، در حالی که نسبت ECW از محدودۀ استاندارد 0.404 بیشتر است. در واقع بیمار و پزشک از دیالیز به دلیل اختلال در عملکرد کلیه استفاده می­کنند. همانگونه که پیش تر ذکر شد، برای حفظ سلامتی کنترل گلیسمی و تشخیص افزایش نسبت ECW که به دلیل اختلال در عملکرد کلیه به وجود می­آید، InBody در پایش تودۀ عضلانی مفید است، به ویژه برای عضلات پا.

 • تغذیه

  با توجه به اینکه سوءتغذیه خطر عوارض و مرگ و میر را در بیماران افزایش می­دهد، ارزیابی کمی تغذیه­ای حائز اهمیت است. InBody امکان پایش تغییرات کمی در ترکیب بدن در مقابل وزن را طی دوران نقاهت بیمار به وجود آورده است.


  دانشگاه کیوتو در ژاپن مقالات تحقیقی متعددی را در مورد ارزیابی تغذیه­ای بیماران با پیوند کبد منتشر کرده است. بررسی نتایج InBody که در طول چند سال افزایش یافته­اند نشان می­دهد که مرگ و میر هنگام بستری در بیماران پیوند کبد که تودۀ سلولی بدن (BCM) آنها پیش از جراحی پایین­تر از بیمارانی است که به دلیل سپسیس و عفونت، BCM طبیعی یا بالا دارند به صورت معنی­دار بالا است. این موضوع اهمیت پایش BCM را نشان می­دهد (Nutrition، 2012).   بیمارستان چانگ گونگ مموریال در تایوان نتایج مطالعه­ای را در مورد اندازه­گیری نسبت ECW توسط InBody در بیماران قلبی منتشر کرد. در این مطالعۀ 6 ماهه، بستری مجدد، عود و یا مرگ و میر در بیماران، پذیرش برای عمل نارسایی قلبی حاد و ترخیص، به صورت معنی­داری کمتر از بیمارانی بود که در طول درمان نسبت ECW آنها تحت نظر بود (International Heart Journal، 2012).
 • توانبخشی

  داده­های تودۀ عضلانی که از InBody به دست آمده­اند را می­توان در طیف گسترده­ای از کاربردها به کار برد. برای مثال، باشگاه­های بدن­سازی می­توانند تغییرات چربی و عضله را در بدن تحت نظر بگیرند. تاثیرات هوازی و تمرینات قدرتی را می­توان از طریق داده­های عینی تایید کرد. چنین داده­های تودۀ عضلانی برای ارتوپدی و درمان توانبخشی نیز بسیار مفید هستند. بیمارانی که در نمودارهای تودۀ عضلانی پای کوتاه و پایین دارند، در خطر ابتلا به بیماری­های ارتوپدی هستند، زیرا زانو و مچ­ در مقایسه با وزن بدن تحت بار بسیار سنگینی قرار دارند (J Clin Rheumatol ، 2005). در ادامه نتایج آزمایش InBody در بیماران مبتلا به آرتریت زانوی راست نشان داده شده است. هرچند تودۀ عضلانی کلی در حد طبیعی است، تودۀ عضلانی پای بیمار، برخلاف دست­ها و تنۀ وی کمتر از اندازۀ طبیعی است. بنابراین، علاوه بر درمان توانبخشی، استفاده از آزمایش InBody برای پایش تودۀ عضلانی قطعه­ای (Segmental) مهم است.